9°C
ANKARA HAVA DURUMU9°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN Telefon Numarası

Bizden Haberler

agridsyb

Ağrı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nizamettin Şahin, yaptığı basın toplantısı

- +

Ağrı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nizamettin Şahin, yaptığı basın toplantısıyla birliğin çalışmalarını değerlendirdi.

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Ağrı Damızlık Yetiştiriciler Birliği Başkanı Nizamettin Şahin, Muhtarlar Derneği Başkanı Bedrettin Taştan, birlik üyeleri ve basın mensuplarına yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bilgilendirme toplantısında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Şahin ”Damızlık sığır yetiştiriciler olarak ilimizde tarım ve hayvancılık konusunda hangi aşamada olduğumuzu yapmış olduğumuz hizmetlerin ne olduğunu sizlere anlatmak istiyoruz.” dedi.

BAKANLIKTAN YAPILAN DESTEKLEMELER

Bakanlığı yaptığı desteklemeleri anlatan Şahin ”Bakanlıkça desteklenen kültür ırkı anaçlara 225 lira buzağıya 75 lira, brucella aşısına 25 lira, soy kütüğüne 60 lira destek veriliyor. Tüm yetiştiricilerimizin bu desteklemelerden yararlanmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

Şahin şunları söyledi:

”Bu kışın özellikle yaz aylarında kuraklık döneminde yetiştiricilerimizin kaba yem sıkıntısı nedeni ile birlik başkanı olarak ve yönetim kurulumuz adına bizlerinden desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize huzurunuzda teşekkür ediyoruz. Kaba yem tedarikinde bizlere oldukça yardımları dokundu. İlimizin yüzde 75’nin geçimi tarım ve hayvancılık olduğunu sizlerde biliyorsunuz. Tamamı ile bu alana yönelik istihdama ve geçim kaynağını alanına dönüşen tarım ve hayvancılık konusunda ciddi bir ekonomik girdidir. Dolaysıyla hayvancılık denilince üretkenlik, yetiştirici, eli nasırlı anneler ve bu işi sahada yapan ve bir o kadarda ilin ekonomisinde katkısı olan insanlarımız akla gelir.”

Ağrı’nın Toprak yapısı ile ilgili bilgi veren Şahin şöyle devam etti:

”Kısaca ilimizin yapısıyla bir kaç bilgi vermek istiyorum. Tarım arazisi işlenen 361 bin hektar, çayır ve mera arazisi 5 bin 600 hektar, yaylalarımız 169 bin 550 hektar, tarıma elverişsiz olan kurak ve susuz arazimiz 50 bin 650 hektar, toplam 1 milyon 136 bin 700 hektarlık arazimiz var. Bu alanda hayvancılık bölgemizde tamamı ile mera hayvancılığı olmak şartıyla mera hayvancılığı yaygındır.”

Birliği 11 Kasım 2006 yılında kurduklarını anlatan Şahin ”birliği kurduğumuzda soy kütüğüne kayıtlı olan hayvan sayımız 1 taneydi. Bu hayvanımızda bursa et balık kombinası tarafından kesilmişti. 2007 yılı tamamen ticaret sicil gazetesine yönelik bir çalışmamız oldu. Resmiyetimizi kazandık. 4 bin 631 sayılı hayvan ıslah kanununa istinaden ıslah çalışmalarımızı başlattık. Biz hiç bir kurum veya kuruluştan destek almadan hiç bir yerde bir destek istemeden kendi ayaklarımız üstüne durmak adına yetiştiricilerimizle bire bir temasta bulunup üye kayıt sistemini soy kütüğü, ön soy kütüğü ve Türk net sistemine anlatmaya başladık. Dolaysıyla 2007 yılı hizmetimiz tamamen konuşmalar üzerinde geçti. 2008 yılında desteklemelerde hayvan sayımız 135 yani 340 bin büyük baş hayvanı olan bir ilde desteklemede yararlanan hayvan sayımız 135. Bunun eksikliğini nasıl gidereceğimizi üzerinde çalışmalar yaparak gerek sizlerin aracılığınızla gerek muratlar derneğimizin aracılığıyla bunu yaygınlaştırdık. 2009 yılında 66 çiftçimizin 738 hayvanına destek verdik. 2010 yılında 2743 Hayvana çıkardık. Tabii biz bu alanda sahada çalışmalarımızı yaparken bizlerle çalışan özel veteriner hekimlerle protokol yaptık. Bu protokoller doğrultusunda ilimizde 35 özel veteriner hekimimizle sahalarda sunu tohumlama çalışması yaparak yaygınlaştırdık.” dedi.

Şahin şunları kaydetti:

”Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker yetiştiriciye çiftçilerimize vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ederiz. ilimizde 2011-2012 yılında DAP projesinde faydalanan işletme sayısı 8’dir. 6 işletmemizin projeleri kabul olmuş fakat hayvanlarını daha almadılar. Aynı zamanda çiftçilerimiz 0 faizli ve 2 yıl ödemsiz 7 yıl taksitle verilen kredilerden faydalanmışlar. Bu güne kadar yapmış olduğumuz çalışmalarımız sonucu soy kütüğüne kayıtlı olan erkek hayvan sayımız bin 285 soy kütüğü projesinde toplam sığır sayımız 16 bin 741, dişi sığır sayımız 5 bin 831 toplam 22 bin 625 tane soy kütüğüne kayıtlı hayvanımız mevcuttur. Dolaysıyla mavi petrik kimliği değimiz kimliklere geçilmiştir. Çiftçilerimizi ziyaret ederek hayvanlarının bu kimliklere sahip olmaları için gerekli girişimleri yapıyoruz.”

Başkanlık sistemini destekliyoruz

Başkanlık sistemini desteklediklerini anlatan Şahin konuşmasını şöyle bitirdi:

”Değerli arkadaşlar dün akşam Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlık sistemine geçişte bütün illerde bir çalışmanın yapılması ve insanlara bire bir bu konu ile ilgili fikir ve düşüncelerini sormak adına Anket çalışması yaptı. Bende gerek şahsım gerek yetiştiricilerimizle yaptığımız Telefon görüşmeleri ile aldığımız sonuç yetiştiriciler olarak başkanlık sistemine tamamen evet diyoruz. Bu çalışma ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olacağına inanıyoruz. Ülkemizdeki STK’lar sağduyulu insanların ve akil insanların bu konuya destek olacaklarına inanıyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.